Spis treści:
- Historia i opis rasy mastifa tybetańskiego
- Mastif tybetański – wymiary i wygląd
- Mastif tybetański – pielęgnacja
- Mastif tybetański – charakter
- Mastif tybetański – rozmnażanie
- Mastif tybetański – koszt szczenięcia
Mastif tybetański łączy w sobie kilka niezwykłych funkcji, których nie można pominąć. Dzięki produkcji nowych linii reprodukcyjnych – europejskich, zwierzaki te zyskały właściwie nowy wymiar osobowości. Osoby delikatniejsze stały się niezwykle widoczne, także w Polsce. Bez wątpienia ma na to wpływ niezwykły wygląd Mastifa Tybetańskiego – przypominający lwa.
Tło i opis rasy mastifa tybetańskiego
Mastif tybetański jest uważany za jedną z najwcześniejszych i najdziwniejszych ras psów. Pochodzi z lokalizacji wokół Tybetu, z miejsc górzystych i naprawdę niepożądanych.
W Tybecie mastifa nazywano „bdquo; bdquo; do khyi, co w wolnym tłumaczeniu wiąże się z metodami, taki tytuł nie nadano mu bez powodu.Czytać o https://psiacometa.pl/ile-wazy-mastif-tybetanski/ Na stronie internetowej W dawnych czasach mastify ze względu na ich agresywny charakter przywiązywano przy wejściu do namiotu kempingowego, aby zapewnić swoim właścicielom bezpieczeństwo przed zagrożeniem. Khyi był preferowany wśród nomadów, gdzie działał jako obrońca i strażnik przed dzikimi zwierzętami, takimi jak wilki i niedźwiedzie. Ma silny impuls ochronny, dlatego nawet w rejonach, w których już nie zamieszkuje, chroni swojego właściciela przed wszelkiego rodzaju włamywaczami.
Pierwsze wzmianki o tej rasie psów domowych sięgają czasów poprzedzających naszą erę! Arystoteles opisał ten typ psa już w latach około 384 roku p.n.e., a następnie w XIII wieku Marco Polo. Mastify tybetańskie dotarły do Europy dopiero w połowie XIX wieku.
Mastif tybetański – wymiary i wygląd
Ta rasa psów może osiągnąć ogromne rozmiary! Khyi pochodzą od ogromnych typów. Mocną budowę tułowia podkreśla ponadto mocna i bogata szata, szczególnie wokół szyi, gdzie tworzy kryzę. Samiec Mastifa Tybetańskiego osiąga w kłębie 66 centymetrów, podczas gdy u kobiet nieco mniej – 61 cm. Mastif tybetański i jego waga to kolejna intrygująca kwestia, samce mogą ważyć nawet 70 kilogramów, kobiety są nieco lżejsze i optymalnie ważą 55 kilogramów. Najcięższe mastify tybetańskie osiągają masę ciała 115 kg!
Prosty grzbiet, głęboka pierś i umięśnione łapy z dozwolonymi wilczymi pazurami. Ogon należy nosić na boki nad zadem. Głowa mastifa ma mocno wyraźny stop, jest ogromna. Oczy są głęboko osadzone, ciemne, a uszy zwisają w kształcie serca.
Kolor i warstwa mastifa tybetańskiego
Do khyi ma naprawdę grube futro z dużą ilością podszerstka. Włos jest gęsty i długi. Największa kryza tworzy się na szyi i ramionach, tworząc coś w rodzaju kryzy.
Dozwolone odcienie to: czarny, czerwony, niebieski, brązowawy, złoty, szary. Każdy z nich może być w wersji tan. Dodatkowo dopuszczalne są drobne znaczenia na kończynach oraz gwiazda na piersi.
Mastif tybetański – leczenie
Proces pielęgnacji zwierzaka jest specyficzny i wymaga specjalistycznych kosmetyków. Zaleca się regularne czyszczenie Mastiffa, na rynku dostępne są szczotki i grzebienie dostosowane do grubości warstwy. Nie zaleca się zwykłego czyszczenia doga tybetańskiego, jeśli nie ma takiej potrzeby, gdy miesiąc jest w miarę wystarczający. Warto sięgnąć po profesjonalne szampony do włosów, które wygładzą i nawilżą warstwę sierści pupila. Ponadto pamiętaj o oczyszczeniu oczu i uszu psa, aby uniknąć infekcji w tych miejscach.
Mastif tybetański – osobowość
Oryginalne linie, wciąż odkryte w ich ojczyźnie, charakteryzują się ostrością i wrogością. W coraz większym stopniu chronią zdrowie swoich mieszkańców. Wybór hodowli w krajach europejskich pozwolił na połączenie spokojniejszego i łagodniejszego usposobienia tych psów. Niemniej jednak europejskie mastify tybetańskie są nadal niezwykle tolerancyjne i agresywne w stosunku do obcych. Są to bardzo lojalne psy, które szybko przywiązują się do swoich właścicieli i chronią ich do granic wytrzymałości. Ze względu na swój władczy charakter lubią dominować, dlatego rasę tę poleca się doświadczonym hodowcom psów, którzy potrafią oswoić psa.
Te zwierzęta wyróżniają się niesamowitym traktowaniem i silnym charakterem, dlatego tak ważne jest szkolenie zwierząt. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć naszego psa posłuszeństwa. Naturalnie Mastif Tybetański jest łagodną rasą, która po prostu wymaga jeszcze większej uwagi i wytrwałości w całym wychowaniu. Te kły nie mogą być trzymane w budzie przez cały czas, pozbawiane kontaktu z różnymi innymi zwierzętami czy ludźmi – mogą wtedy szybko stać się dzikie, co wywoła zaburzenia zachowania, a także agresję.
Mastif tybetański – rozmnażanie
Mastif tybetański wymaga odpowiedniej techniki i opieki już od najmłodszych lat, dlatego hodowla mastifa tybetańskiego nie należy do najłatwiejszych. Decydując się na tę konkretną rasę musimy uzbroić się w wytrwałość i wychować pupila w posłuszeństwie. Sugeruje się przyzwyczajenie zwierzaka do smyczy lub założenia obroży, gdyż jeśli zlekceważymy tę kwestię, nauczenie dorosłego Mastifa takich rzeczy może być problematyczne.
Młode szczenięta znacznie szybciej chłoną wiedzę, to moment, w którym zwierzę poznaje swojego właściciela, zaczyna mu ufać. Partnerstwo psa i pana jest w przypadku tego typu szczególnie istotne. Mastif tybetański w niektórych przypadkach wykazuje dość agresywne nawyki w stosunku do obcych osobników, dlatego właściciel powinien mieć możliwość uspokojenia zwierzaka.
Mastif tybetański – cena szczenięcia
Mastif tybetański to gatunek, który zyskuje coraz większą atrakcyjność i sławę również ze względu na swoje tempo. Najchętniej wybieranym i jednocześnie jednym z najdroższych jest czerwony mastif tybetański. W niektórych hodowlach reprodukcyjnych za czerwonego mastifa tybetańskiego można zapłacić nawet milion złotych. Dostępność tak młodego szczeniaka nie jest duża, ludzie czekają nawet kilka lat na rudego mastifa.
Jeden z najdroższych czerwonych mastifów tybetańskich kosztował około 8 milionów złotych. Na stanowiskach uważany jest za najdroższego psa na świecie, wielu uważa, że to wszystko z powodu niezwykłego wyglądu mastifa. Warstwa i jej grubość nie są typowe, a ponadto niezwykłe podobieństwo do niedźwiedzia przyciąga kilku hodowców. Mastif w Europie uważany jest za psa z najwyższej półki, Tybet widzi w nim obrońcę, którego głównym zadaniem jest zabezpieczanie domostw nomadów przed dzikimi zwierzętami.